تبلیغات
پرتال قائم - كتاب‌شناسی مهدوى...معرفی_کتاب
 
 
 


ذكر تعجیل فرج،رمز نجات بشر است، مابرآنیم كه این ذكر جهانی بشود.

كتاب‌شناسی مهدوى...معرفی_کتاب
 كتاب شناسی مهدوی
كتاب‌شناسی مهدوى

 

از یوسف، تهران، مهرآوران، چاپ اول، 1377، 46 صفحه.
8. مهدی‌پور، علی‌اكبر، اوخواهد آمد، قم، انتشارات رسالت، چاپ دوازدهم،‌، 207 صفحه.
9. موگهى، عبدالرحیم، جان جانان، قم، انتشارات شفق، 142 صفحه.
شفیعی سروستانى، ابراهیم، معرفت امام زمان(عج) و تكلیف منتظران (2 جلدی)، تهران، موعود عصر، 852 صفحه.
ضرورت شناخت موعود و آشنایی با معارف مهدوى، از جمله شاخص‌هایی مذهبی است كه از دیرباز در میان مسلمانان به‌ویژه جامعه شیعه نمود دارد. باورداشتن مهدویت و اعتقاد به وجود مقدس امام زمان(عج)، از رویكردهای اعتقادى، فرهنگى، سیاسی و اجتماعی برخوردار است و مباحث متعدد و متنوعی را دربرمی‌گیرد. بدیهی است آشنایی با این مطالب، بر هر شیعه و مدعی پیروی از اهل بیت(ع) لازم است.
كتاب معرفت امام زمان(عج) و تكلیف منتظران با هدف عرضه اثری جامع در زمینه مهم‌ترین مباحث مهدوی به نگارش درآمده و كوشیده است به تبیین مبانی و اصول مورد پذیرش این مبحث و ترسیم دغدغه‌های نظریه‌پردازان بپردازد.
كتاب دوجلدی حاضر، به هفت بخش كلی تقسیم شده است. در بخش نخست، زندگی و شخصیت امام مهدی(عج) به تفصیل در پنج فصل بررسی شده است. در بخش دوم، معرفت امام زمان(عج) مطرح شده و در سه فصل، ضرورت و مفهوم معرفت امام، ویژگی امامان معصوم و مبانی اعتقاد به امامت آمده است. بخش سوم كه بخش پایانی جلد نخست نیز به شمار می‌رود، به مبانی و كاركردهای انتظار اختصاص یافته است. انتظار در قرآن و اندیشه شیعه و مسئله تولا و تبرا به عنوان دو ركن انتظار و دیدگاه‌های گوناگون، فصل‌های این بخش را تشكیل می¬دهد.
جلد دوم كتاب، با بخش چهارم و با عنوان «ظهور و آخرالزمان» آغاز می‌شود و مباحثی درباره ظهور، نشانه‌ها و شرایط تحقق آن، سنت‌های الهی و یاران امام (عج) در آن مطرح شده است. بخش بعدی به جهان پس از ظهور پرداخته و حیات طیبه، عدالت مهدوی و رجعت را بررسی كرده است. بخش ششم، تلاشی در تبیین بایسته‌های گسترش فرهنگ مهدوی است و این معنا در سه بستر تبلیغ و ترویج، پژوهش و نگارش و برنامه‌سازی توضیح داده شده است. بخش پایانى، «جلوه‌های انتظار» نام گرفته و به مباحثی چون فضیلت شب نیمه‌شعبان، ‌رمضان، بهار انتظار، مهدی¬باوری در كلام رضوی و غیبت و ظهور ثقلین پرداخته است.
كتاب با پیش‌گفتاری درباره ضرورت شناخت معارف مهدوی آغاز می¬شود و پس از تبیین دیدگاه‌های كلامى، تاریخى، فرهنگ و اجتماعی این مسئله، به اهداف نگارش كتاب می‌پردازد. در بخش پیوست‌ها، منشور راهبردی فرهنگ مهدویت و وجوه نظرى، راهبردی و سیاست‌های عملی آن مطرح شده است و با پیشنهاد موضوع¬هایی برای پژوهش ادامه می‌یابد.
پایان بخش كتاب، كتاب‌نامه و سپس نمایه آیات، روایات، اشخاص، اماكن و كتب است.

منبع: گلبرگ شماره 110
نویسنده: سید محمدحسین حسین هرندى[ ]
[ مرتبط با ] : معرفی
ن : محمد مهدی واحدتی نیا
ت : شنبه 1 خرداد 1389
 
 
 
محمد بن حسن عسکری (عج) آخرین امام از امامان دوازده گانه شیعیان است. در ١۵ شعبان سال ٢۵۵ هـ.ق در سامرا به دنیا آمد و تنها فرزند امام حسن عسکری (ع)، یازدهمین امام شعیان ما است. مادر آن حضرت نرجس (نرگس) است که گفته اند از نوادگان قیصر روم بوده است. «مهدی» حُجَت، قائم منتظر، خلف صالح، بقیه الله، صاحب زمان، ولی عصر و امام عصر از لقبهای آن حضرت است.