تبلیغات
پرتال قائم - چرا امامت در امام دوازدهم (علیه السلام) ختم می شود؟
 
 
 


ذكر تعجیل فرج،رمز نجات بشر است، مابرآنیم كه این ذكر جهانی بشود.

چرا امامت در امام دوازدهم (علیه السلام) ختم می شود؟

پاسخ:

سؤال را طی مراحل زیر پاسخ می دهیم:

اول: اصول دین تقلیدی نیست بلكه هر مسلمانی باید با استدلال عقلی و بحث و بررسی به آنها برسد لكن برخی از جزئیات و تفاصیل اصول دین را نمی توان از طریق عقل ثابت كرد مثلاً پُل صراط چگونه است؟ میزان و ترازوی عدل چه شكلی و چه اندازه است؟ قیافه نكیر و منكر چگونه است؟ اینگونه مسائل قابل بحث و استدلال عقلی نیست بلكه در این موارد باید به آثار معصومین كه دارای علم خدادادی هستند مراجعه كنیم. عقیده به اصلِ امامت از اصولِ دین یا به تعبیری از اصول مذهب است و به هر حال قابل تحلیل و بحث عقلی است كه امامت چیست؟ و چرا عقیده به امامت لازم است و بالاخره امام بر حق كیست؟ اما اینكه چرا تعداد امامان دوازده تن است و چرا به امام دوازدهم ختم می شود چندان قابل بحث عقلی نیست یعنی بدون مراجعه به وحی به نتیجه مطلوب نمی رسیم هر چند عقل با مراجعه به فلسفه امامت و سیر تاریخ تا حدّی می تواند علت را كشف كند ولی نمی تواند علت منحصر و حتمی و تمام حكمت اینكه چرا "تعداد امامان دوازده تن است" را تعیین كند.
دوم: اگر تعداد ائمه علیهم السلام به دوازده تن ختم نشود، پس به كدام تعداد ختم شود؟ هر عددی كه فرض شود، باز جای سؤال است كه چرا به این عدد ختم شد؟
سوم: تعیین تعداد امامان به مقتضای زمان، احتیاجات مردم و حوادثی است كه وجود و حضور امام را لازم می كند؟ وقوع این حوادث برای خدای حكیم از قبل معلوم بوده، پس طبق حاجت و نیاز امامان را مطابق آن معین و معلوم فرمودند.
به عبارت دیگر: هرگاه اعتقاد به مبدء اعلی كه حكیم و خبیر است، تمام باشد قطعاً افعال آن مبدء اعلی هم دارای حكمت و مصلحت است و ختم سلسله امامت به امام دوازدهم (عج) نیز طبق حكمت و دارای مصلحت است

نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه ها
[ ]
[ مرتبط با ] : پرسش و پاسخ مطالب
ن : محمد مهدی واحدتی نیا
ت : یکشنبه 21 اسفند 1390
 
 
 
محمد بن حسن عسکری (عج) آخرین امام از امامان دوازده گانه شیعیان است. در ١۵ شعبان سال ٢۵۵ هـ.ق در سامرا به دنیا آمد و تنها فرزند امام حسن عسکری (ع)، یازدهمین امام شعیان ما است. مادر آن حضرت نرجس (نرگس) است که گفته اند از نوادگان قیصر روم بوده است. «مهدی» حُجَت، قائم منتظر، خلف صالح، بقیه الله، صاحب زمان، ولی عصر و امام عصر از لقبهای آن حضرت است.