تبلیغات
پرتال قائم - دجال چه كسی است؟
 
 
 


ذكر تعجیل فرج،رمز نجات بشر است، مابرآنیم كه این ذكر جهانی بشود.

دجال چه كسی است؟

دجال چه كسی است؟

دجال به معنای كذاب و دروغ گو، ستم كاری است كه در آخر الزمان مردم را گمراه می كند. در منابع روایی، ظهور این شخص، حادثه ای هم زمان با ظهور حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف به شمار آمده است.
در مورد این كه دجال شخص خاصی است یا به معنای هر كس یا هر جریان انحرافی است كه موجب گمراهی مردم شود، در میان علمای شیعه و همین طور علمای اهل سنت دو دیدگاه وجود دارد: برخی به دیدگاه اول عقیده مندند، در حالی كه گروهی دیگر بر دیدگاه دوم پافشاری می كنند. 
در جمع بندی این دیدگاه ها می توان گفت با توجه به این كه در روایات از دجال های متعدد سخن به میان آمده،‌ هر شخص یا جریانی كه موجب گمراهی مردم گردد، دجال شمرده می شود؛ اما در میان این دجالان، شخص فریبنده و حیله گری است كه سرآمد همه دجالان و فتنه گران است و این دجال از نشانه های ظهور حضرت به شمار می آید.


[ ]
ن : محمد مهدی واحدتی نیا
ت : چهارشنبه 6 بهمن 1389
 
 
 
محمد بن حسن عسکری (عج) آخرین امام از امامان دوازده گانه شیعیان است. در ١۵ شعبان سال ٢۵۵ هـ.ق در سامرا به دنیا آمد و تنها فرزند امام حسن عسکری (ع)، یازدهمین امام شعیان ما است. مادر آن حضرت نرجس (نرگس) است که گفته اند از نوادگان قیصر روم بوده است. «مهدی» حُجَت، قائم منتظر، خلف صالح، بقیه الله، صاحب زمان، ولی عصر و امام عصر از لقبهای آن حضرت است.